Опис дій в художньому стилі як зварити борщ

​Смачний урок з ароматом Батьківщини Твір — опис процесу праці за власним спостереженням в художньому стилі

Смачний урок з ароматом Батьківщини

Твір — опис процесу праці за власним спостереженням в художньому стилі

— ознайомити семикласників з вимогами до складання твору-опису процесу праці в художньому стилі, запам’ятати особливості побудови висловлювань, що містять опис трудового процесу, звернути увагу на слова, що вказують на послідовність дій;

— розвивати вміння учнів складати твори-описи процесу праці за власним спостереженням в художньому стилі, викладати матеріал послідовно, логічно, дотримуючись стильових ознак художнього стилю;

— виховувати патріотизм, любов до українських традицій, культури.

Обладнання: відео — презентація уроку, пісня М. Поплавського «Борщ», поезії про борщ, відеоролик и , завдання на листках , малюнки, медалі .

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення у 7 класі .

І. Актуалізація опорних знань та навичок

Чи все необхідне до уроку ви приготували?

Серце — щоб усе відчувати і сприймати.

Перегляд відеоролика про випікання хліба.

Назвіть місце, де відбувається процес праці? /На виробництві/.

Скільки людей задіяно у виготовленні здоби? /Багато/.

Від чого залежить результат процесу праці? /Від злагоджених дій ба гатьох людей / .

У відеоролику показано процес праці на виробництві, у якому бере участь багато людей, злагоджені дії яких направлені на результат – готовий продукт. /Хлібо – булочні вироби, печиво, тістечка/

Повідомлення теми, мети уроку

Тема уроку «Твір-опис процесу праці за власним спостереженням в художньому стилі». Сьогодні спробуємо описати процес праці, свідком якого ви неодноразово були , а щоб дізнатися, про що йтиме мова на нашому уроці, відгадайте загадку.

Морква, біб і цибулина, бурячок і капустина,

ще й картопля — шусть у горщик.

Ну й смачний ми зварим … / борщик /.

Отже, це – Приготування українського борщу.

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

Все, що росте на українському городі,

З любов’ю щедро ми до столу подаєм.

Та над усе в житті ми дякуєм природі,

Коли смакуєм щойно звареним борщем.

Він по обіді кличе кожного до хати,

І по тарілці розливається душа.

Нас і за вуха від борщу не відірвати,

Коли він ллється, наче пісня із ковша…

Український борщ – одна з найпопулярніших страв української кухні. Його унікальні смакові якості зробили його відомим в усьому світі. І не дивно, адже існує навіть поняття про «борщовий пояс», що пролягає від південно-східної Польщі через Україну, Білорусь до регіонів Росії. Борщ має безліч видів і способів приготування. У народі стверджують: скільки господинь, стільки рецептів. І кожен борщ – це симфонія смаку. У різних регіонах його готують по-різному, але є і загальний рецепт приготування традиційного українського борщу.

/ Червоний, зелений, холодний – повідомлення учнів/

Перший, червоний, найулюбленіший, готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою , пізніше — з картоплею. У святкові чи недільні дні борщ варили на м’ясній юшці, в будень — затовкували або засмажували салом із часником та цибулею. Для борщу звичайно заквашували червоний городній буряк і використовували як його, так і квас. Для смаку додавали сироватку, а в особливо урочисті дні забілювали сметаною. Гостроти додавав червоний стручковий перець, особливо поширений на Півдні України. Б орщ готували з квасолею / Середнє Подніпров’я, Полтавщина, Поділля / , на Півдні додавали злегка підсмажене борошно, пшоняну або гречану кашу / затирали борщ / , а на Полтавщині — галушки. На Поділлі для закваски готували спеціальний квас із запарених житніх висівок — грис. На крайньому заході варили дуже рідкий, лише з буряками, заправляючи засмажкою, а для кисло-солодкого смаку додавали сік свіжих вишень або яблук. У піст борщ варили без сала та м’яса, лише на олії, проте намагалися додати до овочевої юшки гриби, в’ялену, сушену або смажену рибу. Червоний борщ широко вживали не лише як повсякденну обідню страву, але й на Різдво, весілля, хрестини, поминки.

Другий різновид борщу — щавлевий, зелений, або весняний. Його варили з молодим щавлем, кропивою, лободою, листям городнього буряка, засмачуючи юшку круто звареним яйцем і сметаною / сироваткою, маслянкою / . Так само як і червоний, щавлевий борщ у піст готували без сала і м’яса, на олії, з грибами та рибою.

Третій різновид борщу — так званий холодний / холодник / — готували виключно влітку. Молодий городній буряк варили, різали соломкою, заправляли квасом-сирівцем, сироваткою / сметаною / , додавали зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику, по можливості круто зварене яйце. Це був сирий борщ , оскільки варили / та й то окремо / лише буряк. Їли охолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба.

— Нещодавно з’явився ще один вид українського борщу – сушений.

2. ВІДЕО ТСН про волонтерок з Дніпропетровська, що вигадали сухий борщ для українських бійців .

Протягом уроку навч имося писати твір-опис на тему «Запашний мамин борщ». Розгорніть міні-підручики та опрацюйте пам’ятку.

ІІІ. Опрацювання матеріалу.

Мовн а розминк а «Що знаєш, що вмієш — за плечима не носити».

Робота з пам’яткою «Як працювати над твором-описом процесу праці в художньому стилі».

1. У вступній частині твору вкажіть на особу, що виконує роботу, і зазначте назву трудової дії.

Читайте также:  Нужно ли добавлять томатную пасту в борщ со свеклой

2. В основній частині твору, описуючи безпосередньо процес праці, обов’язково дотримуйтесь чіткої послідовності виконання дій, використовуючи при цьому спеціальні слова (спочатку, потім, пізніше, затим, насамкінець та ін.).

3. Під час опису трудового процесу вживайте слова, що аналізують виконувані операції. Наприклад: працювати швидко, легко, серйозно, спокійно, творчо, цікаво, зосереджено, вправно; праця успішна, благородна, відповідальна, напружена, нелегка, плідна, радісна, сумлінна.

4. З метою створення тексту-опису процесу праці в художньому стилі використовуйте художні засоби (епітети, метафори, порівняння тощо).

5. Пам’ятайте, що основною метою художнього опису трудового процесу є характеристика людини під час роботи та її ставлення до праці.

— Який твір називається описом?

/ Твір-опис – це текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи, процесу в усній чи писемній формі / .

— Яку особливість має розвиток дії у творах-описах процесу праці?

/ Розвиток дії відбувається за рахунок того, що кожна наступна думка додає до сказаного щось нове / .

— З яких основних частин складається опис процесу праці? / Підготовчий етап для виконання якоїсь роботи, опис послідовного виконання праці, опис результатів роботи / .

— Пригадайте стилі мовлення.

— Назвіть найхарактерніші ознаки художнього стилю.

Завдання. «До столу добре сісти, коли на ньому є що їсти»

Учні вибирають серед запропонованих ілюстрацій картинки зі зображенням тих інгредієнтів, які потрібні для приготування борщу.

Метод гронування «Борщ до печі проситься»

— Пригадайте з уроків літератури, що таке епітет.

— Що ви знаєте про метафору?

Від слів буряк, картопля, цибуля, квасоля, морква, сметана, борщ утворить слова зі зменшено-пестливими суфіксами, дібрати до них епітети, метафори, порівняння.

Бурячок – невеличкий, червоний, цукровий, столовий, смажений;

квасолька – рябенька, біленька, кругленька;

цибулька – смажена, золотиста;

морквинка – невелика, соковита;

сметанка – густенька, свіженька;

борщик – запашний, ароматний, духмяний, український, смачненький, добренький.

помідорчик – червоні, стиглі, перетерті, соковиті.

Метафори: усміхається борщ з глиняного полумиска, пахне добре впрілий борщ у печі, підморгує сметанка у борщі, золоті мамині руки, пихтить борщик у горщику.

Порівняння: ллється борщ, неначе пісня; готує мати, немов ворожить.

Завдання. До слова запашний дібрати синоніми. /Ароматний, духмяний, пахучий/

Завдання «Сім разів відмір, один — відріж».

Записати дієслова, які вказують на дію при приготуванні борщу. /Помити, кип’ятити, сікти, шаткувати, нарізати, натерти, варити, відціджувати, посолити, поперчити, тушкувати, очистити, обсмажити, подрібнити, булькоче, кипить, шкварчить/.

Завдання. Знайди пару. «Зерна мудрості народної» / дібрати кінець прислів’я/

Без хліба – не обід, без капусти – не борщ.

Вари, горщику, борщ, а я з хлопцями погомоню.

Добрий борщик, та малий горщик.

Смачні борщ і каша, але як є кусок м’яса.

Їж борщ з грибами, та держи язик за зубами.

Що до чого, а борщ до хліба.

Борщу однаково – чи йому пампушок, чи галушок.

Борщ та капуста – хата не пуста.

Випишіть те, яке найбільше сподобалось. Не забудьте використати його у своєму творі — описі процесу праці.

Рекламна пауза «Хвилинка-цікавинка» /фізкульт-хвилинка/

Наш борщ є візитною карткою країни – України подейкують: страву вигадали осілі на хуторах козаки. І вже 300-400 років ласують цією добренною стравою українці.

За рік українці з’їдають 0,5 мільярда літрів червоного борщу. На його приготування витрачають приблизно 86 тис. тонн буряка, 39 тис. тонн моркви, 104 тис. тонн капусти, 79 тис. тонн картоплі та 36 тис. тонн цибулі .

Традиційний український борщ – це природні ліки. Дієтологи стверджують, що людина, яка регулярно обідає борщем, не знає проблем з травленням, зайвою вагою, імунітетом.

Борщ має позитивний сенс не тільки в реальному житті. Якщо ви уві сні бачили борщ – це віщує успіх у справах. Варити борщ – ваші труди отримають хорошу матеріальну винагороду. Їсти борщ – до спокійного життя в достатку.

Завдання . Прочитайте обидва тексти, визначте стиль мовлення. Вкажіть, у якому з текстів є розповідь з елементами опису процесу праці. Дібрати заголовок.

Смачно готує мати. Як вона ворожить над борщем. Встає вдосвіта, чистить і промиває буряки, шаткує їх, нарізає картоплю, січе ножем капусту. Всього потроху додає в каструлю: і помідор кине, і петрушки всипле, і цибулину, і стручок перцю, і лавровий листочок. А м’ясо кладе з кісткою . Ох і борщ же тоді виходить такий, що поки дочекаєшся обіду, то лад ен власний язик проковтнути /В.Скуратівський/.

ІІ текст /Впр. 204 у підручнику, ст.116/

Традиційною стравою в Україні є борщ. Найпоширеніші з борщів – український пісний з грибами та квасолею, весняний, холодний. Готують борщ із м’ясом, грибами, ковбасою, додаючи сметану. Пісний борщ із грибами заправляють олією з часником. Закваску до борщу готують із бурякового квасу, розсолу огірків, капусти або тушкованих свіжих помідорів. До борщів і капусняків картоплю треба класти наприкінці варіння, інакше вона під впливом кислоти залишиться твердою. До борщу подають пампушки, политі олією з часником. Або пиріжки з м’ясом та капустою /Д.Цвек/.

Неодноразо во я стежила за маминими проворними руками, які весь час знаходять собі роботу. Найбільше мені подобається спостерігати за її вправними рухами під час приготування різноманітних страв, які, безперечно, можна назвати витворами кулінарного мистецтва. Страви, приготовані мамою, завжди мають естетичний і апетитний вигляд. Люблю споглядати, як мама готує запашний український борщ. Отож сідаю неподалік від мами, щоб не заважати, і як заворожена дивлюся на те, як звичайні овочі в маминих руках перетворюються на смакоту – традиційну страву українців.

Читайте также:  Борщ в а специфика подготовки режиссера массовых зрелищ

Найголовнішою складовою маминого борщу є свиняча кісточка, з якої виходить особливий навар. Капуста, бурячок, обов’язковим інгредієнтом є квасоля. Мама кладе в борщ рябеньку, яку ласкаво називає ластівочкою. Коли м’ясо та овочі вже готові, мама робить із шкварок, цибулі засмажку і все це розтирає в макітрі. Потім заправляє томатом, до смаку оцтом, лавровим листочком, перцем, підсолює. А головне, що коли мама готує борщ, то вкладає у нього свою душу. Куховарить з любов’ю і обов’язково приговорює, щоб був борщ смачненьким і добреньким.

А ще мама додає до посудини з борщем трішечки своєї любові, дрібку доброти, крихітку терпіння. Це, на мою думку, найголовніші складові маминого борщу, які роблять страву неповторною, індивідуальною та неперевершеною.

І вуаля – борщик по-українськи готовий!

•Пампушки (пампухи) — невеличкі булочки, круглі, пишні виготовлені із дріжджового тіста з житнього, пшеничного, гречаного чи змішаного пшенично-гречаного борошна.

•Хліб — традиційний харчовий продукт європейців, жителів Близького Сходу та представників індійських культур.

•Часник — багаторічна рослина родини цибулевих. Продуктивною частиною часника є цибулина.

•Смета́на — це один з найпоживніших молочних продуктів харчування. Виготовляється сквашуванням нормалізованих вершків за допомогою чистих культур кисломолочних бактерій. Завдяки чому сметана є густою та має характерну кислувату смакову ноту.

Різні варіанти борщів найчастіше носять назви місцевості, з якої вони походять: борщ волинський, київський, кіровоградський, полтавський, чернігівський та ін. Особливо популярний український борщ сьогодні поширений не лише по всій Україні, а й у багатьох країнах світу. Так у Вінниці був започаткований фестиваль борщу. Свої борщі, присмачені дзвінкими піснями, гуморесками та театралізованими сценками, презентували 28 самодіяльних колективів з Вінницької, Київської та Черкаської областей.

4. ВІДЕО «Фестиваль борщу у Вінниці»

Не менш цікавим було ваше домашнє завдання – підготувати цікавий рецепт борщу. Тож запрошую на «Катрусину кухню» /презентація рецептів борщу учнями/.

Пропоную підсумувати сьогоднішній урок : на дошці написано слово «борщ», до кожної літери якого потрібно підібрати слова, які б характеризували нас з вами протягом усього уроку. Отже, протягом уроку ми були:

V . Оцінювання навчальної діяльності

Нагородж ення найактивніших учнів медалями «Успішна господиня», «Словолюб», «Розумна думка», «Влучно сказано», «Найдотепніший», «Плідна робота» , фартухами «Господиня», підхватами.

VІ. Повідомлення домашнього завдання

Написати твір-опис процесу праці в художньому стилі за власним спостереження , використовуючи рецепт, який ви готували на урок.

Далі відбувається дегустація борщу з пампушками. існя «За столом збира ється родина » /

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

По материалам vseosvita.ua

Густий, наваристий борщ з неповторним привабливим ароматом — гордість будь-якої господині. Приготування борщу — це справжнє мистецтво. Доведеться чимало постаратися, приготувати не один «навчальний» борщ, щоб вийшло дійсно смачне і апетитне блюдо. У різних господинь свої рецепти, секрети, особливі добавки, спеції та спеціальні інгредієнти. Розповімо сьогодні детально як зварити звичайний борщ зі свинячими ребрами.

Для приготування борщу нам потрібно:

 • м’ясо (свинина, ребра) — 600 гр — 700 гр;
 • вода — 4 літри;
 • картопля — 1 кг;
 • морква — один середній коренеплід;
 • буряк — великий коренеплід (1 шт);
 • капуста — 300 гр;
 • ріпчаста цибуля — середня або не дуже велика головка;
 • рослинне масло (соняшникове, рафінована) — 50 гр;
 • томатна паста — 100 гр ( можна замінити по сезону свіжими помідорами);
 • зелень (кріп, петрушка, цибуля зелена) — залежно від своїх уподобань;
 • великий лавровий лист;
 • звичайна сіль (йодовану — не можна!), цукор, перець (горох) — за смаком.

Попередня підготовка

 • м’ясо акуратно порізати, добре промити, скласти в каструлю відповідного розміру, залити підготовленою холодною водою (негазованої) і поставити на плиту варити бульйон . При варінні бульйону необхідно зняти піну. Для кращого смаку в бульйон можна додати лавровий листочок (1 шт) і невеликий шматочок моркви. Вариться бульйон не менше півтора годин;
 • картопля, морква, буряк почистити і скласти в миску з водою;
 • приготувати необхідний інвентар: тертку, обробну дошку для овочів, шатківницю для капусти, сковорідку для приготування засмажкою, ложку для помішування, шумівкою для зняття піни з бульйону.

Як зварити борщ — порядок дій

 • очищену буряк потерти на крупній тертці, після чого додати в бульйон, який вже проварити півтори години. Варити буряк будемо до тих пір, поки наш бульйон НЕ освітлиться, піде насичений буряковий відтінок;
 • коли бульйон з буряком посвітлів, додаємо моркву, натерту на крупній тертці;
 • очищену картоплю нарізаємо середнім кубиком, і відправляємо в бульйон слідом за морквиною;
 • тепер бульйон з овочами слід посолити, додати підготовлений лавровий листок, перець-горошок ;
 • закриємо бульйон кришкою і залишимо кипіти на невеликому вогні;
 • тим часом приготуємо зажарку.

  Для цього дрібно наріжемо лук, поставимо сковорідку на плиту, наллємо рослинне масло і обсмажити в ньому лук до прозорості. Томатну пасту розведемо в невеликій кількості води і додамо до смаженого цибулі. Акуратно перемішати зажарку ложкою і протушкувати 2-3 хвилини. При бажанні в зажарку можна додати трохи солодкого перцю, нарізаного тонкою соломкою. При використанні замість томатної пасти свіжих помідорів, їх слід очистити від шкірки, опустивши на кілька секунд в киплячу воду, а потім порізати середник кубиком і додати до смаженого цибулі, так само, як будь-яку томатну пасту;

 • підготовлену зажарку пересипаємо в каструлю з м’ясо-овочевим бульйоном;
 • нарізаємо капусту. Можна це робити ножем, а можна використовувати спеціальну шатківницю. Нарізати капусту потрібно не дуже крупно, інакше він буде довго варитися;
 • додаємо в киплячий бульйон з овочами і м’ясом нарізану капусту, перемішуємо, висипаємо цукор і досолюємо за смаком;
 • варимо до готовності ;
 • перед закінченням варіння додаємо дрібно порізану різну зелень (свіжий або заморожений (залежно від сезону) кріп, петрушку, якщо є в наявності — зелена цибуля). Зелені не повинно бути мало;
 • добре перемішуємо борщ, накриваємо каструлю кришкою, після чого вимикаємо плиту. Борщ готовий.

Для того, щоб смак борщу став насиченим, йому необхідно настоятися деякий час. Подають такий борщ зі сметаною, їдять з часником, зеленою цибулею, салом, чорним хлібом.

Даний рецепт є досить простим, тому навіть недосвідчені господині зможуть розібратися, як зварити борщ зі свинячими ребрами. Удачі!

По материалам olympica.com.ua

Столичный учебный центр
г. Москва

Борщ — одна з найпопулярніших страв. На Україні існувало три різновиди Б. Перший,червоний, найулюбленіший, готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою (пастернаком), пізніше — з картоплею. У святкові чи недільні дні Б. варили на м’ясній юшці(із свининою чи птицею), в будень — затовкували або засмажували салом із часником та цибулею. Для Б. звичайно заквашували червоний городній буряк і використовували як його, так і квас. Для смаку додавали сироватку чи маслянку (рідину, яка залишалася післявиготовлення сиру й масла), а в особливо урочисті дні забілювали сметаною. Гостроти Б. додавав червоний стручковий перець, особливо поширений на Півдні України. Б. готували зквасолею (Середнє Подніпров’я, Полтавщина, Поділля), на Півдні додавали злегкапідсмажене борошно, пшоняну або гречану кашу (затирали борщ), а на Полтавщині — галушки. На Поділлі для закваски Б. готували спеціальний квас із запарених житніх висівок —грис. На крайньому заході Б. варили дуже рідкий, лише з буряками, заправляючизасмажкою, а для кисло-солодкого смаку додавали сік свіжих вишень або яблук.

У піст варили без сала та м’яса, лише на олії, проте намагалися додати до овочевої юшки гриби,в’ялену, сушену або смажену рибу. Червоний Б. широко вживали не лише як повсякденнуобідню страву, але й на Різдво, весілля, хрестини, поминки.

Другий різновид Б. — щавлевий, зелений, або весняний. Його варили з молодим щавлем,кропивою, лободою, листям городнього буряка, засмачуючи юшку круто звареним яйцем ісметаною (сироваткою, маслянкою). Так само як і червоний, щавлевий Б. у піст готували без сала і м’яса, на олії, з грибами та рибою.

Третій різновид Б. — так званий холодний (холодник) — готували виключно влітку. Молодийгородній буряк варили, різали соломкою, заправляли квасом-сирівцем, сироваткою(маслянкою, сметаною), додавали зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику, по можливостікруто зварене яйце. Це був сирий Б., оскільки варили (та й то окремо) лише буряк. Їлиохолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба.

Спосіб приготування щавлевого і холодного Б. зберігся до наших днів майже без змін.Червоний же Б. отримав для за кваски порівняно нові продукти — свіжі помідори, томатнийсік, соус або пасту. Ці додатки поступово витіснили буряковий квас. На Півдні почалидодавати до Б. солодкий перець — ротунду.

• Борщ — овочева страва з м’ясом або грибами, за походженням українська. Особливо розповсюджена серед народів Східної Європи. Найпопулярнішастрава на столі українців. Складником червоного борщу є столовий буряк.

Червоний, найулюбленіший, готують з капустою, буряком, морквою, петрушкою (пастернаком), з другої половини ХІХ ст. — і з картоплею. Усвяткові чи недільні дні борщ варять на м’ясній юшці (із свинини чи птицею), вбудень— затовкують або засмажують салом з часником і цибулею.

•Другий різновид борщу— щавлевий (зелений або весняний). Такий готують змолодим щавлем, кропивою, лободою, молодим листям городнього буряка,засмачуючи юшку круто вареним яйцем і сметаною або сироваткою, абомаслянкою.

•Третій різновид борщу — холодний або холодник, готують винятково влітку.Молодий городній буряк варять, ріжуть соломкою, заправляють квасом-сирівцем, сироваткою чи маслянкою, або сметаною. Додають свіжу зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику.

•За даними етимологічних словників слов’янських мов, слово борщ походитьвід назви рослини «борщевик», чиє їстівне листя також використовувалось при приготуванні борщу.

•Пампушки (пампухи) — невеличкі булочки, круглі, пишні виготовлені іздріжджового тіста з житнього, пшеничного, гречаного чи змішаногопшенично-гречаного борошна.
•Хліб — традиційний харчовий продукт європейців, жителів Близького Сходу та представників індійських культур.
•Часник — багаторічна рослина родини цибулевих. Дико росте в Європі й Азії;культивується повсюдно. Продуктивною частиною часника є цибулина.
•Смета́на — це один з найпоживніших молочних продуктів харчування. Виготовляється сквашуванням нормалізованих вершків за допомогою чистих культур кисломолочних бактерій. Завдяки чому сметана є густою та має характерну кислувату смакову ноту.

По материалам infourok.ru